Kaç Tane Huzurevi Var?

Blog admin Nisan 29, 2022

Kaç tane huzurevi var, sorusu sosyal devlet anlayışı çerçevesinde değerlendirilir. Huzurevi, Kanunların belirlediği yaş sınırında veyahut bu yaş sınırının üstünde olan kişilerin kaldıkları yerledir. Huzurevlerinde kalmak için ilk önce bir başvuru yapılmalıdır. Başvuru en yakın huzurevine gidilip yapılabileceği gibi 183 nolu telefon numarası aranılarak da başvuru yapılabilir. Yapılan başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca titizlikle ve büyük bir özveriyle incelenir.

Modern teknolojik çağın getirdiği hayat kalitesinin artması neticesinde ortalama yaş sınırı üst limiti, yukarı çıkmıştır. Gelişmiş ülkelerde yaşlı sayısı fazla olup alt yapılar buna göre yapılır. Ülke genelinde yaşlı insan sayısının fazla olmasından dolayı kaç tane huzurevi var, sorusu sık sık gündeme gelir.

Ülke Genelinde Kaç Tane Huzurevi Vardır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının yapmış olduğu yazılı açıklamasında; yaşlıların memnuniyeti, insan onuruna yaraşır hayat sürmelerini nedenleriyle yaşlılara yönelik huzurevi sayısını arttırmaya devam ettiklerini söyledi. 2002-2022 yılları arasında huzurevleri kapasitesi üç katı oranında arttırılmış ve ülke genelinde huzurevleri yaygınlaştırılmıştır.

2002 yılında 6 bin 477 kapasiteli toplam 63 adet huzurevi varken 2022 yılı itibarıyla devlete ait huzurevi sayısı 158’e çıkarılmıştır. Daha çok büyük illerde huzurevleri bulunur. Bunların yanında geçen yılın sonu itibarıyla Çorum, Erzincan, Manisa, Sinop ve Yozgat olmak üzere 5 ilde toplam 330 kapasiteli 5 adet huzurevi açılmıştır. Bu yıl ise hâlihazırda 1082 kapasiteli 10 adet huzurevi açılması planlanıyor.

Ülke genelinde kaç tane huzurevi var, sorusuna özel huzurevleri ve kamuya ait huzurevlerinin toplam sayısı göz önüne alınarak cevap aranacak olursa ülke genelinde toplam 411 adet huzur evi bulunmaktadır. Bu huzurevlerinden yaklaşık 59 adedi İzmir’de, 200 adet İstanbul’da bulunur.

İstanbul’da Bulunan Huzurevleri Nerelerdedir?

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına göre 200 adet huzurevi bulunmaktadır.

#Kaç Tane Huzurevi Var?
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.