İzmir’de Kaç Tane Huzurevi Var?

Blog admin Nisan 29, 2022

İzmir’de kaç tane huzur evi var, bu huzurevlerinin kaç tanesinin devlete, kaç tanesinin kurumlara ait olduğu merak konusudur. Devlete ait huzurevlerinde 60 yaş ve üstü insanlara, özel huzurevlerinde ise 55 yaş ve üstü olan insanlara sağlık, psikolojik, sosyal desteğin sağlandığı yerlere huzurevi denir.

Modern toplumun getirdiği çekirdek aile modeli neticesinde yaşlı insanlar ailelerine yük olmamak ya da sağlık kontrollerinin daha iyi yapılmasını sağlamak için huzurevlerini tercih etmektedir. Huzurevi devlet ve özel huzurevleri olarak ikiye ayrılır. Ülke genelinde birçok ilde huzurevleri bulunur. Yaşlı insanların mağduriyet yaşamadan, insani sınırlar çerçevesinde yaşaması için huzurevleri kurulmuştur.

Ülkemizde özel sektör alanında ilk huzurevi 1990 yılında açılmışken devlete ait huzurevi Cumhuriyetin ilanından sonra 1930 yılında yürürlüğe giren 1580 sayılı Kanun ile ilk defa belediyelere huzurevi niteliğinde aceze evi, düşkünler yurdu, huzurevi kurma yetkisi verildi. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı ilk huzurevi 1966 yılında Konya’da, ikincisi Eskişehir’de kurulmuştur.

İzmir Huzurevleri

Dünya genelinde etkili olan covid-19 salgını neticesinde genellikle yaşlı insanların hayatlarını kaybetmesinden ötürü huzurevlerinde ülke genelinde tedbirler arttırılmıştır. Büyük şehirlerde huzurevi sayılarının fazla olması nedeniyle buralara daha fazla önem verilmiştir. Büyük şehir olan İzmir’de kaç tane huzur evi vardır, sorusu toplum tarafından büyük bir merak konusudur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına göre İzmir’de toplam 59 tane huzurevi bulunuyor. Bu huzurevlerinden 8’i Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı iken; Bakanlığın dışındaki kamu kuruluşlarına bağlı 4 adet huzurevi sayısı varken, özel kurumlara bağlı olan 47 adet huzurevi bulunuyor.

İzmir’ in En çok Hangi ilçesinde Huzurevi Vardır?

İzmir’de kaç tane huzur evi var, sorusuna yanıt aramak ile birlikte hangi ilçede kaç adet huzurevi bulunduğu da merak edilen sorulardandır. İzmir’in ilçelerinde huzurevi sayısında ilk sırada Urla yer alıyor. Urla’da toplam 11 adet huzurevi bulunmaktadır. Urla’yı 8 adet huzurevi ile Çiğli takip ediyor. Güzelbahçe’de 7 adet huzurevi, Bornova’da 6 adet huzurevi, Buca’da 4 adet huzurevi ve Narlıdere’de 4 adet huzurevi, Karabağlar ’da 3 adet huzurevi, Seferihisar’da 3 adet huzurevi ve Karşıyaka’da 3 adet huzurevi, Bayraklı ’da 2 adet huzurevi bulunuyor.

#İzmir’de Kaç Tane Huzurevi Var?
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.