İzmir Seferihisar Huzurevi

Blog admin Nisan 28, 2022

Huzurevi, kendi başına yaşayamayan, ancak belirli bir yaşa ulaşmış kişilerin  yaşam boyu, ömür boyu bakım yeridir. Bunlar genellikle belirli bir miktar para karşılığında hizmet veren yerlerdir. İzmir Seferihisar huzurevi sağlanan hizmetler arasında sosyal hizmetler ve faaliyetler yer almaktadır. Alzheimer: Demans hastaları,  bakıma muhtaç yaşlılar için hastalığa özel hizmetler verilmektedir.

Huzurevinin Özellikleri

İzmir Seferihisar huzurevinde, mescitler, yemekhaneler, dinlenme odaları, TV veya sinema odaları sosyal aktivite odaları, revirler, yurtlar ve bahçeler gibi bölümler bulunuyor. Psikolog ve sosyolog hizmetlerinin yanı sıra doktor ve hemşire olarak görev yapan personel bulunmaktadır. Yaşlı hastaların ilaçları ve  takibi tıp uzmanları tarafından sağlanmaktadır. Alzheimer, demans hastalığı vb. rahatsızlıkları olan yaşlılara yoğun bakım hizmeti vardır. Kendine bakmakta zorluk çeken yaşlı erişkinlere özel öz bakım hizmetleri verilmektedir. Yaşlılık nedeni ile fiziksel işlevleri yerine getirmekte zorlanan hastalara geriatri hizmeti veren tesislerdir. Bir beslenme uzmanının gözetiminde, üyelerin doğru prosedür ve hijyene göre günde 3 öğün yemek yemelerine izin verilir.

Huzurevi Standartları

Öte yandan, huzurevi faaliyetleri, her huzurevinde bulunması gerekir, ancak her huzurevinin performans koşulları, tesisin fiziksel yapısı ve üyelerinin özellikleri açısından farklılık gösteren faaliyetleri vardır. Bu nedenle bazı standartlarda her ortamda  mümkün olmayabilir. Uygulamada çeşitli zorluklarla karşılaşılmaktadır.

Huzur evlerinde olası faaliyetleri ve performans koşullarını belirlemek için, huzurevleri hakkında geniş  bir bilgi birikimi gereklidir.

Huzurevlerine Kabul Şartları Nelerdir?

İzmir Seferihisar huzurevi için yaşlı olan kişinin bazı şartlara uygun olması gerekiyor;

  • Belli bir yaşın üzerinde
  • Öz bakım becerilerini yapabilmek, yemek yeme, içme, tuvalete gitme gibi  kendi ihtiyaçlarını sağlayabilme
  • Ruh sağlığının normal olması
  • Bulaşıcı hastalıkların olmaması
  • Uyuşturucu  ve alkol bağımlısı olması
  • Sosyo-ekonomik durumunun iyi olması

Burada özel ya da kamu emeklilerinin fiyatları farklıdır. Huzurevlerinin fiyatları, il veya merkezi idarenin bulunduğu il müdürü, vergi dairesi, il sanayi ve ticaret il yönetim kurulu  tarafından, il müdürlüğü başkanlığında belirlenir. Özel Bakım Evleri ve Huzurevleri Yaşlı Bakım Merkezleri yönetmeliği Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından  yılda bir kez yayınlanmaktadır.

#İzmir Seferihisar Huzurevi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.